OBS! Mästerskap- och Gillegolfresultaten finns under fliken Gillemästerskap 2002-> alternativt Gille- och Veteranpokal 2014->!

GG-TÄVLINGARNA RESULTAT 2021


Masters 28.9.2021 Gula: Martin Uunila (34p), Gunnar Tengström (37p), Johan Begström (33p)


Masters 28.9.2021 Röda: Rolf Svanljung (31p), Rainer Björklund (33p), Arno Calonius (33p)

Master 28.92021 Röda gruppen
Master 28.92021 Gula gruppen
Master 28.9.2021 Scratch


Nevas 21.9.2021 Gula: Gunnar Tengström(34p),
Robert Serén (37p), Rabbe Kranck (34p)


Nevas 21.9.2021 Röda: Sicke Rosenquist (35p),
Ingmar Olsson (36p), Robi Svartström (35p)


Nevas 21.9.2021 Gula
Nevas 21.9.2021 Röda
Nevas 21.9.2021 Scratch


Kullo 14.9.2021 Gula: Krister Kronlöf (37p),
Leif "Stolle" Stolt (38p), Peik Enbom (38p)



Kullo 14.9.2021 Röda: Rainer Björklund (33p),
Rolf Svanljung (36p), Peter Grönholm (32p)

Kullo 14.9.2021 GULA
Kullo 14.9.2021 RÖDA
Kullo 14.9.2021 Scratch


Pickala Seaside 7.9.2021 Gula: Dick Fraser (36p),
Marcus Bäckman (38p), Robert Serén (37p)


Pickala Seaside 7.9.2021 Röda: Martin Lillandt (35p),
Torbjörn Jakas (38p), Rainer Björklund (37p)

Pickala Seaside 7.9.2021 Röda gruppen
Pickala Seaside 7.9.2021 Gula gruppen
Pickala Seaside 7.9.2021
 Scratch


Nordcenter 31.8.2021 Gula: Leif Sundman (40p),
Leif "Stolle" Stolt (40p), Johan Bergström (39p)


Nordcenter 31.8.2021 Röda: Rolf Svanljung (36p),
Arno Calonius (39p), Torbjörn Jakas (37p)

Nordcenter 31.8.2021 Gula
Nordcenter 31.8.2021 Röda
Nordcenter 31.8.2021 Scratch


Rönnäs 24.08.2021 Gula: Tom Strömberg (35p),
Peik Enbom (35p), 
(Vinnare Svend-Erik "Ludde" Owren (38p) saknas från bilden)



Rönnäs 24.08.2021 Röda: Kaj Blomqvist (38p),
Robert Svartström (39p), Peter Grönholm (37p)


Rönnäs Röda     
Rönnäs Gula     
Rönnäs Scratch  


Nurmijärvi 17.8.2021 Gula: Tom Strömberg (37p),
Krister Kronlöf (40p), Johan Bergström(37p)


Nurmijärvi 17.8.2021 Röda: Sicke Rosenquist (38p),
Kurt Feldt (39p), Robi Svartström (38p)


Nurmijärvi 17.08.2021 Gula
Nurmijärvi 17.08.2021 Röda
Nurmijärvi 17.08.2021 Scratch


Pickala 10.8.2021 Gula: Raul Holmborg (39p),
Tom Strömberg (42p), Bengt Lagerlöf (37p)


Pickala 10.8.2021 Röda: Ingmar Olsson (41p),
Veijo Keskinen (42p), Rolf Svanljung (42p)

Pickala Forest 10.8.2021 Röda
Pickala Forest 10.8.2021 Gula
Pickala Forest 10.8.2021 Scratch

Pickala Forest 10.8.2021 Veteranpokalen


Ringside 3.8.2021 Gula: Marcus Bäckman (36p),
Pontus Olsson (38p), Peter Westerholm (36p)


Ringside 3.8.2021 Röda: Arno Calonius (35p),
Ronald Campbell (42p), Wisa Salokangas (38p)

Ringside 3.8.2021 Gula
Ringside 3.8.2021 Röda
Ringside 3.8.2021 Scratch


Talma 27.7.2021 Gula: Robert Serén (38p),
Tom Strömberg (37p), (Gustav Båsk (38p) saknas från bilden)


Talma 27.7.2021 Röda: Marcus Becker (41p),
Kurt Feldt (42p), Pehr Colerus (37p)

Talma 27.7.2021 Gula

Talma 27.7.2021 Röda

Talma 27.7.2021 Scratch


Hirsala 13.7.2021 Gula: Raul Holmborg (34p),
Robert Serén (36p), Johan Bergström (35p)


Hirsala 13.7.2021 Röd: Henrik Hildén (38p),
Jan Lindholm (39p), Marcus Becker (35p)

Hirsala 13.7.2021 Gula

Hirsala 13.7.2021 Röda

Hirsala 13.7.2021 Scratch


Hills 22.06.2021 Gula: Ludde Owren (44p),
Henrik Damsten (42p),
(Gustav Båsk (41p) saknas från bilden)


Hills 22.6.2021 Röda: Mårten Bjurström (43p),
Ronald Campbell (44p), Torbjörn Jakas (43p)

Hills 22.6.2021 Gula

Hills 22.6.2021 Röda Ny

Hills 22.6.2021 Scratch


Hjortlandet 15.6.2021 Gula: Leif Sundman (36p),
Åke Berggren (42p), Krister Kronlöf (35p)


Hjortlandet 15.6.2021 Röda: Pehr Colerus (40p),
Karl Lindman (40p), Göran Bärlund (39p)

Hjortlandet 15.6.2021 Gula

Hjortlandet 15.6.2021 Röda

Hjortlandet 15.6.2021 Scratch


Tusby 1.6.2021 Gula: Leif Sundman (37p),
Peik Enbom (44p), (Åke Berggren (38p) saknas från bilden)


Tusby 1.6.2021 Röda: Kurt Feldt (38p),
Bengt Johansson (39p), Torbjörn Jakas (38p)

Tusby 1.6.2021 Gula
Tusby 1.6.2021 Röda
Tusby 1.6.2021 Scratch


Bruks Golf 25.05.2021 Gula: Rabbe Krank (41p),
Stig-Olof Öhman (42p), Tom Strömberg (37p)


Bruks Golf 25.05.2021 Röda: Bengt "Sicke" Rosenquist (36p), Christer Sjöblom (39p), Kurt Feldt (38p)

Bruks Golf 25.5.2021 Gula
Bruks Golf 25.5.2021 Röd
Bruks Golf 25.5.2021 Scratch


Tapiola 18.5.2021 Gula: Tom Strömberg (37p),
Raul Holmborg (38p), Robert Serén (35p)


Tapiola 18.5.2021 Röd: Henrik Hilden (37p),
Bengt "Sicke" Rosenquist (42p), Bengt Johansson (37p)

Tapiola Golf 18.5.2021 Gula
Tapiola Golf 18.5.2021 Röda
Tapiola Golf 18.5.2021 Scratch


St Laurence 11.5.2021 Gula: Kaj Åkerberg (35p), 
Risto Hongisto (38p), Stig-Olof Öhman (37p)


St Laurence 11.5.2021 Röda: Kaj Blomqvist (37p),
Nalle Wiik (37p), Rainer Björklund (36p)

St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 Röda
St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 Gula
St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 scratch
St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 special


Talma 4.5 Gula: Bengt Sjöblom (39p),
Thomas Hallbäck (39p), Leif Stolt (38p)


Talma 4.5 Röda: Henrik Hildén (38p),
Christer Sjöblom (41p), Nalle Wiik (40p)

Talma Master 4.5.2021 Röda
Talma Master 4.5.2021 Gula
Talma Master 4.5.2021 Scratch


Pickala Park 27.4 Gula: Peik Enbom (34p),
Thomas Hallbäck (34p), Harry Damsten (32p)


Pickala Park 27.4 Röda: Bengt Johansson (32p),
Bengt "Sicke" Rosenquist (36p)
(Ronald Campbell 32p saknas från bilden)

Pickala Park 27.4.2021 Röda
Pickala Park 27.4.2021 Gula
Pickala Park 27.4.2021 Scratch

 

GG-TÄVLINGARNA 2020

Master 29.9.2020 GULA: Bengt Sjöblom (35p),
Gunnar Tengström (40p), Lars Hultin (35p)

Master 29.9.2020 RÖDA: Peter Grönholm (37p),
Marcus Becker (37p), Christer Sjöblom (34)

Nevas 22.9.2020 GULA: Henrik Björnström 73 slag,
Claes Lagerstedt 69 slag, Kaj Åkerberg 74 slag

Nevas 22.9.2020 RÖDA: Peter Grönholm 76 slag,
Veijo Keskinen 70 slag, Arno Calonius 74 slag

Kullo 15.9.2020 VETERANPOKALVINNARE 2020:
Ronald Campbell

Kullo 15.9.2020 GULA: Gunnar Tengström (37p),
Leif Stolt (38p), Thomas Hallbäck (36p)

Kullo 15.9.2020 RÖDA: Rolf Svanljung (39p),
Ronald Campbell (39p), Peter Grönholm (38p)
 

Pickala Forest 8.9.2020 GULA: Tom Strömberg (19p),
Kari Aarnio (23p), Svend-Erik Owren (19p)

Pickala Forest 8.9.2020 RÖDA: Bengt Johansson (18p),
Robert Svartström (18p), Rolf Svanljung (18p)

OBS! Pickala Forest-resultaten räknades ej med
i GG-touren då tävlingen avbröts efter ca 12 hål! 

Nordcenter 1.9.2020 GULA: Svend-Erik Owren (41p), 
Henrik Damstén (42p), Ken Ehrnrooth (40p)

Nordcenter 1.9.2020 RÖDA: Tom Björkbom (36p), 
Kurt Feldt (38p), Torbjörn Jakas (35p)

Rönnäs 25.8.2020 GULA: Ray Sihvonen 71 slag, 
Bengt Lagerlöf 70 slag, Stefan Relander 72 slag

Rönnäs 25.8.2020 RÖDA: Arno Calonius 76 slag, 
Kurt Feldt 75 slag, Peter Grönholm 77 slag

Pickala Seaside 18.8.2020 GULA: Christian Borenius (41p),
Henrik Damstén (41p), Marcus Bäckman (40p)

Pickala Seaside 18.8.2020 RÖDA: Christer Sjöblom (40p),
Kurt Feldt (45p), Christian Hollander (41p)

Eke 11.8 2020 GULA: Robert Serén (33p),
Dick Fraser (38p), Tom Strömberg (35p)

Eke 11.8 2020 RÖDA: Pehr Colérus (38p);
Robert Svartström (38p), Peter Fagerman (36p)

Virvik 28.7 GULA: Kaj Åkerberg (41p), 
Ray Sihvonen (42p), Johan Bergström (37p)

 Virvik 28.7 RÖDA: Robert Svartström (32p),
Arno Calonius (39p), Peter Fagerman (38p)

EGS 21.7.2020 GULA: Christer Herlin (39p),
Gunnar Tengström (45p), Timo Matomaa (37p)

EGS 21.7.2020 RÖDA: Robi Svartström (38p),
Peter Grönholm (43p), Rainer Björklund (38p)

Lakisto 14.7. 2020 Johan Bergström 72 slag,
Ken Ehrnrooth 69 slag, Claes Lagerstedt 72 slag

Lakisto 14.7. 2020 Ingmar Olsson 76 slag,
Rainer Björklund 69 slag, Robert Svartström 76 slag


Käinby 7.7.2020 Gula Ken Ehrnrooth (35p),
Peik Enbom (36p) och Claes Lagerstedt (31p)


Käinby 7.7.2020 Röda Arno Calonius (31p),
Torbjörn Jakas (31p) och Kaj Blomqvist (30p)


Tusby 16.6.2020 Gula Lars Hultin (37p),
Åke Berggren (43p) och Stig-Olof Öhman (37p)


Tusby 16.6.2020 Röda Ralf Pousar (42p),
Jan Sillman (44p) och Torbjörn Jakas (40p)

 
St Laurence 9.6.2020 Gula Thomas Hallbäck (38p),
Claes Lagerstedt (41p), Stig-Olof Öhman (39p)


St Laurence 9.6.2020 Röda Rolf Svanljung (41p),
Wisa Salokangas (43p) och Axel Cedercreutz (39p)

Deltog du? Granska från GG-tour tabellen hur du lyckades.