GG-TÄVLINGAR RESULTAT 2023

Pickala Park 26.9.2023 Resultat
Pickala Park 26.9.2023 Scratch
 

 

 

Nevas 19.9.2023 Resultat
Nevas 19.9.2023 Scratch

1) Ken Ehrnrooth, 42p
2) Christer Sjöblom, 41p
3) Magnus Öhberg, 38p


St.Laurence Pyhä-Lauri 14.9.2023 Resultat
St.Laurence Pyhä-Lauri 14.9.2023 Scratch

1) Marcus Becker, 41p
2) Rolf Svanljung, 38p
3) Harry Damsten, 37p


Kullo Golf 12.9.2023 Resultat
Kullo Golf 12.9.2023 Scratch

1) Marcus Becker, 43p
2) Rabbe Kranck, 41p
3) Ronald Campbell, 37p

Pickala Forest 5.9.2023 Resultat
Pickala Forest 5.9.2023 Scratch
Pickala Forest 5.9.2023 Veteranpokalen


1) Marcus Becker, 42p
2) Christer Sjöblom, 42p
3) Ronald Campbell, 41p

Virvik Golf 29.8.2023 Resultat
Virvik Golf 29.8.2023 Scratch

1) Peik Enbom, 37p
2) Leif Sundman, 36p
3) Tom Strömberg, 34p

Nordcenter Benz 22.08.2023 Resultat
Nordcenter Benz 22.08.2023 Scratch


1) Lars Hultin, 41p
2) Robert Serén, 41p
3) Gunnar Tengström, 40p

Nurmijärvi 15.08.2023 Resultat
Nurmijärvi 15.08.2023 Scratch

1) Mårten Bjurström, 49p
2) Rainer Björklund, 45p
3) Bengt Lagerlöf, 43p

Tusby 25.7.2023 Resultat
Tusby 25.7.2023 Scratch

1. Göran Henriksson, 48p
2. Arno Calonius, 42p (skrivfel - saknas från bilden)
3. Mårten Bjurström, 42p

(4. Lars Hultin, 40p med på bilden)

EGS 18.7.2023 Resultat
EGS 18.7.2023 Scratch

1. Mikael Lindholm, 41p (saknas från bilden)
2. Christian Nordman, 40p
3. Eigil Nyberg, 39p


Ringside 11.7.2023 Resultat
Ringside 11.7.2023 Scratch


1. Ralf Pousar, 43p  
2. Claes Lagerstedt, 42p
3. Peter Grönholm, 41p

Talma 20.6.2023 Resultat
Talma 20.6.2023 Scratch

1. Claes Lagerstedt, 40 p
2. Magnus Öhberg, 40 p
3. Raul Holmborg, 39 p

Nordcenter Fream 13.6.2023 Resultat
Nordcenter Fream 13.6.2023 Scratch


1. Leif Sundman, 39 p
2. Thomas Hallbäck, 36 p
3. Harry Damsten, 36 p

SHG Luk 6.6.2023 resultat
SHG Luk 6.6.2023 Scratch Gul

1. Kurt Feldt, 44 p
2. Börje Thorström, 43 p
3. Kenneth Westerberg, 43 p


Tapiola Golf 23.5.2023 Alla resultat
Tapiola Golf 23.5.2023 Scratch 57 Gul

1. Leif Sundman, 40p
2. Robert Salmelin, 40p
3. Lars Hultin, 38p

Nurmijärvi 16.5.2023 Stableford
N
urmijärvi 16.5.2023 Scratch

1. Kaj Åkerberg, 45p
2. Peik Enbom, 40p
3. Peter Grönblom, 36p

St Laurence Kalkki-Petteri 9.5.2023

1. Raul Holmborg, 39p
2. Max Wahlman, 39p
3. Gunnar Tengström, 38p

Pickala Park 2.5.2023 hcp Stableford 
Pickala Park 2.5.2023 scratch

1. Max Wahlman, 40 p
2. Rabbe Krank, 37 p
3. Kaj Åkerberg, 36 p

 

GG-TÄVLINGAR RESULTAT 2022 

Hangö 27.9.2022 Gula Gruppen
Hangö 27.9.2022 Röda Gruppen
Hangö 27.9.2022 Scratch


Hangö 27.9.2022 Gula: Rabbe Kranck (34p),
Peter Grönholm (36p), Gunnar Tengström (35p)


Hangö 27.9.2022 Röda: Rainer Björklund (35p),
Ronald Campbell (38p), Jan Lindholm (36p)

Nevas 20.9.2022 Röda gruppen
Nevas 20.9.2022 Gula gruppen
Nevas 20.9.2022 Scratch


Nevas 20.9.2022 Gula: Kaj Åkerberg (38p),
Gunnar Tengström (40p), Thomas Hallbäck (37p)


Nevas 20.9.2022 Röda: Ronald Campbell (36p),
Axel Cedercreutz (44p), Paul Ervast (39p)

Kullo 13.9.2022 Röda gruppen
Kullo 13.9.2022 Gula gruppen
Kullo 13.9.2022 Scratch


Kullo 13.9.2022 Gula: Gunnar Tengström (37p),
Claes Lagerstedt (40p), Christian Borenius (38p)


Kullo 13.9.2022 Röda: Rainer Björklund (37p),
Stigu Eriksson (41p), Pehr Colerus (38p)


Pickala Forest 6.9.2022 Röda gruppen
Pickala Forest 6.9.2022 Gula gruppen
Pickala Forest 6.9.2022 Scratch


Pickala Forest 6.9.2022 Gula: Leif Sundman (41p),
Claes Lagerstedt (42p), Krister Kronlöf (42p)


Pickala Forest 6.9.2022 Röda: Peter Fagerman (38p),
Stigu Eriksson (41p), Rolf Svanljung (37p)

Nordcenter 30.8.2022 Röda gruppen
Nordcenter 30.8.2022 Gula gruppen
Nordcenter 30.8.2022 Scratch


Nordcenter 30.8.2022 Gula: Leif "Stolle" Stolt (41p),
Harry Damsten (41p), Peik Enbom (38p)


Nordcenter 30.8.2022 Röda: Kaj "Kraxen" Blomqvist (38p),
Jan Lindholm (43p), Wisa Salokangas (38p)

Virvik 23.8 2022 Röda gruppen
Virvik 23.8 2022 Gula gruppen
Virvik 23.8 2022 Scratch


Virvik 23.8.2022 Gula: Kaj Åkerberg (39p),
Ray Sihvonen (43p), Bengt Lagerlöf (38p)

 
Virvik 23.8.2022 Röda; Robert Salmelin (40p),
Mårten Bjurström (41p), Eigil Nyberg (39p)

Nurmijärvi 16.8.2022 Röda gruppen
Nurmijärvi 16.8.2022 Gula gruppen
Nurmijärvi 16.8.2022 Scratch


Nurmijärvi 16.8.2022 Gula: Gunnar Tengström (38p);
Christian Borenius (40p); Robert Serén (38p)


Nurmijärvi 16.8.2022 Röda: Karl Lindman (39p);
Claus Sundberg (40p); Pehr Colerus (38p)


St Laurence 9.8.2022 Röda gruppen
St Laurence 9.8.2022 Gula gruppen
St. Laurence 9.8.2022 Scratch


St Laurence 9.8.2022 Gula: Stefan Relander (37p),
Christian Borenius (40p), Peik Enbom (39p)


St Laurence 9.8.2022 Röda: Torbjörn Jakas (41p),
Marcus Bäckman (42p), Claus Sundberg (39p)

Borgå Golf 26.7.2022 Röda gruppen
Borgå Golf 26.7.2022 Gula gruppen   
Borgå Golf 26.7.2022 Scratch


Borgå golf 26.7.2022
Gula: Kaj Åkerberg (33p),
Tom Strömberg (38p),
Claes Lagerstedt (35p)


Borgå golf 26.7.2022 Röd: Axel Cedercreutz (40p),
Rainer Björklund (40p), Henrik Hildén (37p)

EGS 19.7.2022 Röda gruppen
EGS 19.7.2022 Gula gruppen
EGS 19.7.2022 Scratch


EGS 19.7.2022 Gula: Robert Serén (37p),
Ken Ehrnrooth (39p), Tom Strömberg (37p)


EGS 19.7.2022 Röda: Mårten Bjurström (40p),
Berndt Johansson (43p), Torbjörn Wiik (42p)

Rönnäs 12.7.2022 Röda gruppen
Rönnäs 12.7.2022 Gula gruppen
Rönnäs 12.7.2022 Scratch


Rönnäs 12.4.2022 Gula: Christian Borenius (40p), Rabbe Kranck (40p), (vinnaren Leif "Stolle" Stolt (41p) saknas från bilden)


Rönnäs 12.4.2022 Röda: Karl Lindman (36p),
Nalle Wiik (42p), Wisa Salokangas (37p)

SHG Luk 21.6.2022 Röda gruppen
SHG Luk 21.6.2022 Gula gruppen
SHG Luk 21.6.2022 Scratch


Luk 21.6.2022 Gula: Claes Lagerstedt (33p), Stig-Olof Öhman (33p) (vinnaren Tom Strömberg (34p) saknas på bilden)


Luk 21.6.2022 Röda: Paul Ervast (38p), Ralf Pousar (37p), (trean Kraxen Blomqvist (37p) saknas på bilden)

Hjortlandet 14.6.2022 Röda gruppen
Hjortlandet 14.6.2022 Gula gruppen
Hjortlandet 14.6.2022 Scratch


Hjortlandet 14.5.2022 Gula: Leif "Stolle" Stolt (37p),
Tom Strömberg (39p), Ken Ehrnrooth (37p)


Hjortlandet 14.6.2022 Röda: Henrik Hildén (42p),
Wisa Salokangas (45p), Rainer Björklund (41p)

Kurk 31.5.2022. Röda gruppen
Kurk 31.5.2022 Gula gruppen
Kurk 31.5.2022 Scratch


Kurk 31.5.2022 Gula: Erkki Tuominen (29 p),
Peik Enbom (32p), Kaj Åkerberg (30p)


Kurk 31.5.2022 Röda: Nalle Wiik (29p),
Wisa Salokangas (35p), Claus Sundberg (34p)

Bruks Golf 24.5.2022 Röda gruppen
Bruks Golf 24.5.2022 Gula gruppen
Bruks Golf 24.5.2022 Scratch


Bruks Golf 24.5.2022 Gula: Tom Strömberg (40p),
Svend-Erik "Ludde" Owren (44p), Christian Borenius (40p)


Bruks Golf 24.5.2022 Röda: Karl Lindman (42p),
Rolf Svanljung (46p), Axel Cedercreutz (39p)

Tapiola 17.5.2022 Röda gruppen
Tapiola 17.5.2022 Gula gruppen 
Tapiola 17.5.2022 Gula gruppen scratch


Tapiola 17.5.2022 Gula: Leif Stolt (35p),
Raul Holmborg (38p), Ken Ehrnrooth (34p)


Tapiola 17.5.2022 
Vinnaren Karl Lindman (37p) saknas från bilden
Röda: Sicke Rosenquist (37p), Lasse Selenius (36p),  

Pickala Park 12.5.2022 Röda gruppen
Pickala Park 12.5.2022 Gula gruppen
​Pickala Park 12.5.2022 Gula gruppen scratch


Pickala Park 12.5.2022 Gula: Raul Holmborg (38p),
Kai Gulin (39p), Martin Simberg (38p)


Pickala Park 12.5.2022 Röda: Claus Sundberg (37p),
Christer Sjöblom (42p), Henrik Hildén (37p)

Nordsjö 3.5.2022 Röda gruppen
Nordsjö 3.5.2022 Gula gruppen
Nordsjö 3.5.2022 Scratch


Nordsjö 3.5.2022 Gula: Ken Ehrnrooth 35p
Leif Stolt 35p, Henrik Björnström 32p


Nordsjö 3.5.2022 Röda: Nalle Wiik 32p
Arno Calonius 37p, Bengt Sicke Rosenquist 34p

 

GG-TÄVLINGARNA RESULTAT 2021

Masters 28.9.2021 Gula: Martin Uunila (34p),
Gunnar Tengström (37p), Johan Begström (33p)

Masters 28.9.2021 Röda: Rolf Svanljung (31p),
Rainer Björklund (33p), Arno Calonius (33p)

Master 28.92021 Röda gruppen
Master 28.92021 Gula gruppen
Master 28.9.2021 Scratch


Nevas 21.9.2021 Gula: Gunnar Tengström(34p),
Robert Serén (37p), Rabbe Kranck (34p)

Nevas 21.9.2021 Röda: Sicke Rosenquist (35p),
Ingmar Olsson (36p), Robi Svartström (35p)


Nevas 21.9.2021 Gula
Nevas 21.9.2021 Röda
Nevas 21.9.2021 Scratch


Kullo 14.9.2021 Gula: Krister Kronlöf (37p),
Leif "Stolle" Stolt (38p), Peik Enbom (38p)

Kullo 14.9.2021 Röda: Rainer Björklund (33p),
Rolf Svanljung (36p), Peter Grönholm (32p)

Kullo 14.9.2021 GULA
Kullo 14.9.2021 RÖDA
Kullo 14.9.2021 Scratch


Pickala Seaside 7.9.2021 Gula: Dick Fraser (36p),
Marcus Bäckman (38p), Robert Serén (37p)

Pickala Seaside 7.9.2021 Röda: Martin Lillandt (35p),
Torbjörn Jakas (38p), Rainer Björklund (37p)

Pickala Seaside 7.9.2021 Röda gruppen
Pickala Seaside 7.9.2021 Gula gruppen
Pickala Seaside 7.9.2021
 Scratch


Nordcenter 31.8.2021 Gula: Leif Sundman (40p),
Leif "Stolle" Stolt (40p), Johan Bergström (39p)

Nordcenter 31.8.2021 Röda: Rolf Svanljung (36p),
Arno Calonius (39p), Torbjörn Jakas (37p)

Nordcenter 31.8.2021 Gula
Nordcenter 31.8.2021 Röda
Nordcenter 31.8.2021 Scratch


Rönnäs 24.08.2021 Gula: Tom Strömberg (35p),
Peik Enbom (35p), 
Svend-Erik "Ludde" Owren (38p)

Rönnäs 24.08.2021 Röda: Kaj Blomqvist (38p),
Robert Svartström (39p), Peter Grönholm (37p)


Rönnäs Röda     
Rönnäs Gula     
Rönnäs Scratch  


Nurmijärvi 17.8.2021 Gula: Tom Strömberg (37p),
Krister Kronlöf (40p), Johan Bergström(37p)

Nurmijärvi 17.8.2021 Röda: Sicke Rosenquist (38p),
Kurt Feldt (39p), Robi Svartström (38p)


Nurmijärvi 17.08.2021 Gula
Nurmijärvi 17.08.2021 Röda
Nurmijärvi 17.08.2021 Scratch


Pickala 10.8.2021 Gula: Raul Holmborg (39p),
Tom Strömberg (42p), Bengt Lagerlöf (37p)

Pickala 10.8.2021 Röda: Ingmar Olsson (41p),
Veijo Keskinen (42p), Rolf Svanljung (42p)

Pickala Forest 10.8.2021 Röda
Pickala Forest 10.8.2021 Gula
Pickala Forest 10.8.2021 Scratch



Ringside 3.8.2021 Gula: Marcus Bäckman (36p),
Pontus Olsson (38p), Peter Westerholm (36p)

Ringside 3.8.2021 Röda: Arno Calonius (35p),
Ronald Campbell (42p), Wisa Salokangas (38p)

Ringside 3.8.2021 Gula
Ringside 3.8.2021 Röda
Ringside 3.8.2021 Scratch


Talma 27.7.2021 Gula: Robert Serén (38p),
Tom Strömberg (37p), (Gustav Båsk (38p) saknas från bilden)

Talma 27.7.2021 Röda: Marcus Becker (41p),
Kurt Feldt (42p), Pehr Colerus (37p)

Talma 27.7.2021 Gula
Talma 27.7.2021 Röda
Talma 27.7.2021 Scratch


Hirsala 13.7.2021 Gula: Raul Holmborg (34p),
Robert Serén (36p), Johan Bergström (35p)

Hirsala 13.7.2021 Röd: Henrik Hildén (38p),
Jan Lindholm (39p), Marcus Becker (35p)

Hirsala 13.7.2021 Gula
Hirsala 13.7.2021 Röda
Hirsala 13.7.2021 Scratch


Hills 22.06.2021 Gula: Ludde Owren (44p),
Henrik Damsten (42p),
(Gustav Båsk (41p) saknas från bilden)
Hills 22.6.2021 Röda: Mårten Bjurström (43p),
Ronald Campbell (44p), Torbjörn Jakas (43p)

Hills 22.6.2021 Gula
Hills 22.6.2021 Röda Ny
Hills 22.6.2021 Scratch


Hjortlandet 15.6.2021 Gula: Leif Sundman (36p),
Åke Berggren (42p), Krister Kronlöf (35p)

Hjortlandet 15.6.2021 Röda: Pehr Colerus (40p),
Karl Lindman (40p), Göran Bärlund (39p)

Hjortlandet 15.6.2021 Gula
Hjortlandet 15.6.2021 Röda
Hjortlandet 15.6.2021 Scratch


Tusby 1.6.2021 Gula: Leif Sundman (37p),
Peik Enbom (44p), (Åke Berggren (38p) saknas från bilden)

Tusby 1.6.2021 Röda: Kurt Feldt (38p),
Bengt Johansson (39p), Torbjörn Jakas (38p)

Tusby 1.6.2021 Gula
Tusby 1.6.2021 Röda
Tusby 1.6.2021 Scratch


Bruks Golf 25.05.2021 Gula: Rabbe Krank (41p),
Stig-Olof Öhman (42p), Tom Strömberg (37p)

Bruks Golf 25.05.2021 Röda: Bengt "Sicke" Rosenquist (36p), Christer Sjöblom (39p), Kurt Feldt (38p)

Bruks Golf 25.5.2021 Gula
Bruks Golf 25.5.2021 Röd
Bruks Golf 25.5.2021 Scratch


Tapiola 18.5.2021 Gula: Tom Strömberg (37p),
Raul Holmborg (38p), Robert Serén (35p)

Tapiola 18.5.2021 Röd: Henrik Hilden (37p),
Bengt "Sicke" Rosenquist (42p), Bengt Johansson (37p)

Tapiola Golf 18.5.2021 Gula
Tapiola Golf 18.5.2021 Röda
Tapiola Golf 18.5.2021 Scratch


St Laurence 11.5.2021 Gula: Kaj Åkerberg (35p), 
Risto Hongisto (38p), Stig-Olof Öhman (37p)

St Laurence 11.5.2021 Röda: Kaj Blomqvist (37p),
Nalle Wiik (37p), Rainer Björklund (36p)

St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 Röda
St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 Gula
St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 scratch
St Laurence Kalkki-Petteri 11.5.2021 special


Talma 4.5 Gula: Bengt Sjöblom (39p),
Thomas Hallbäck (39p), Leif Stolt (38p)
Talma 4.5 Röda: Henrik Hildén (38p),
Christer Sjöblom (41p), Nalle Wiik (40p)

Talma Master 4.5.2021 Röda
Talma Master 4.5.2021 Gula
Talma Master 4.5.2021 Scratch


Pickala Park 27.4 Gula: Peik Enbom (34p),
Thomas Hallbäck (34p), Harry Damsten (32p)

Pickala Park 27.4 Röda: Bengt Johansson (32p),
Bengt "Sicke" Rosenquist (36p)
(Ronald Campbell 32p saknas från bilden)

Pickala Park 27.4.2021 Röda
Pickala Park 27.4.2021 Gula
Pickala Park 27.4.2021 Scratch

 

GG-TÄVLINGARNA 2020

Master 29.9.2020 GULA: Bengt Sjöblom (35p),
Gunnar Tengström (40p), Lars Hultin (35p)

Master 29.9.2020 RÖDA: Peter Grönholm (37p),
Marcus Becker (37p), Christer Sjöblom (34)

Nevas 22.9.2020 GULA: Henrik Björnström 73 slag,
Claes Lagerstedt 69 slag, Kaj Åkerberg 74 slag

Nevas 22.9.2020 RÖDA: Peter Grönholm 76 slag,
Veijo Keskinen 70 slag, Arno Calonius 74 slag

Kullo 15.9.2020 VETERANPOKALVINNARE 2020:
Ronald Campbell
Kullo 15.9.2020 GULA: Gunnar Tengström (37p),
Leif Stolt (38p), Thomas Hallbäck (36p)

Kullo 15.9.2020 RÖDA: Rolf Svanljung (39p),
Ronald Campbell (39p), Peter Grönholm (38p)
 

Pickala Forest 8.9.2020 GULA: Tom Strömberg (19p),
Kari Aarnio (23p), Svend-Erik Owren (19p)

Pickala Forest 8.9.2020 RÖDA: Bengt Johansson (18p),
Robert Svartström (18p), Rolf Svanljung (18p)

Nordcenter 1.9.2020 GULA: Svend-Erik Owren (41p), 
Henrik Damstén (42p), Ken Ehrnrooth (40p)

Nordcenter 1.9.2020 RÖDA: Tom Björkbom (36p), 
Kurt Feldt (38p), Torbjörn Jakas (35p)

Rönnäs 25.8.2020 GULA: Ray Sihvonen 71 slag, 
Bengt Lagerlöf 70 slag, Stefan Relander 72 slag

Rönnäs 25.8.2020 RÖDA: Arno Calonius 76 slag, 
Kurt Feldt 75 slag, Peter Grönholm 77 slag

Pickala Seaside 18.8.2020 GULA: Christian Borenius (41p),
Henrik Damstén (41p), Marcus Bäckman (40p)

Pickala Seaside 18.8.2020 RÖDA: Christer Sjöblom (40p),
Kurt Feldt (45p), Christian Hollander (41p)

Eke 11.8 2020 GULA: Robert Serén (33p),
Dick Fraser (38p), Tom Strömberg (35p)

Eke 11.8 2020 RÖDA: Pehr Colérus (38p);
Robert Svartström (38p), Peter Fagerman (36p)

Virvik 28.7 GULA: Kaj Åkerberg (41p), 
Ray Sihvonen (42p), Johan Bergström (37p)
Virvik 28.7 RÖDA: Robert Svartström (32p),
Arno Calonius (39p), Peter Fagerman (38p)

EGS 21.7.2020 GULA: Christer Herlin (39p),
Gunnar Tengström (45p), Timo Matomaa (37p)

EGS 21.7.2020 RÖDA: Robi Svartström (38p),
Peter Grönholm (43p), Rainer Björklund (38p)

Lakisto 14.7. 2020 Johan Bergström 72 slag,
Ken Ehrnrooth 69 slag, Claes Lagerstedt 72 slag

Lakisto 14.7. 2020 Ingmar Olsson 76 slag,
Rainer Björklund 69 slag, Robert Svartström 76 slag

Käinby 7.7.2020 Gula Ken Ehrnrooth (35p),
Peik Enbom (36p) och Claes Lagerstedt (31p)

Käinby 7.7.2020 Röda Arno Calonius (31p),
Torbjörn Jakas (31p) och Kaj Blomqvist (30p)


Tusby 16.6.2020 Gula Lars Hultin (37p),
Åke Berggren (43p) och Stig-Olof Öhman (37p)

Tusby 16.6.2020 Röda Ralf Pousar (42p),
Jan Sillman (44p) och Torbjörn Jakas (40p)

 
St Laurence 9.6.2020 Gula Thomas Hallbäck (38p),
Claes Lagerstedt (41p), Stig-Olof Öhman (39p)

St Laurence 9.6.2020 Röda Rolf Svanljung (41p),
Wisa Salokangas (43p) och Axel Cedercreutz (39p)

Deltog du? Granska från GG-tour tabellen hur du lyckades. 

 

 

 

 

GG-TOUR TABELLEN 17/2023

GG SCRATCH 17/2023

 

GG-TOUR TABELLEN 2022

Gula gruppen 18/18
Röda gruppen 18/18
Scratch 18/18

 

GG-TOUR TABELLEN 2021

Gula gruppen 19/19
 Röda gruppen 19/19
Scratch 2021/19

 

GG-TOUR TABELLEN 2020

Gula gruppen 13/13
Röda gruppe13/13
Scratch 2020 13/13

 

GG-TOUR TABELLEN 2019

Gula gruppen 19/19
Röda gruppen 19/19

 

Golfgillarna har alltid tävlingsinformation före tävling.
Bilden är från Pickala 1.8.2023 med 62 deltagare.